+48 (61) 843 38 10

biuro@pawdruk.pl

Polska wersja językowa
Niemiecka wersja językowa
Angielska wersja językowa
Profesjonalna

Drukarnia Poznań

drukuj w PAW DRUKu!

Druki - Uszlachetnianie

Wyróżnij się


Znakomita jakość druku - niezależnie od zastosowanej techniki - to dla nas rzecz podstawowa. Zmieniający się świat generuje jednak coraz to nowe wyzwania. Dzięki nowym technologiom uszlachetniania druku możemy drukować już dużo więcej niż kolory! Możemy wzbogacić Państwa katalogi, foldery czy inne druki lakierami UV, wyróżnić eleganckimi tłoczeniami, dodać brokatowy połysk czy wreszcie sprawić, by Państwa druk pachniał różami, lawendą, świątecznymi przyprawami, czy wybranymi przez Państwa perfumami. Zastosowanie takich efektów nie tylko zwiększy odporność Państwa druków na czynniki mechaniczne i atmosferyczne, ale także doda im elegancji i pozwoli odróżnić się od innych standardowych produktów.

Lakierowanie


Lakierowanie druku, czyli pokrywanie ich lakierem to jeden z najpopularniejszych sposobów uszlachetniania druku. Taki zabieg ma na celu zabezpieczenie druku przed uszkodzeniami i zwiększenie jego walorów estetycznych. Proces ten polega na pokryciu arkusza lakierem po całości lub wybiórczo. Wybór lakierów jest bardzo szeroki, możemy zaproponować Państwu m.in. lakiery błyszczące, matowe, brokatowe, metaliczne, uwalniające wybrany przez Państwa zapach. Zastosowanie danego rodzaju lakieru zależy głównie od Państwa preferencji. Lakiery UV to dzisiaj jeden z powszechnie stosowanych w poligrafii sposobów uszlachetniania druku. Położony jednolitą warstwą na całą powierzchnię np. plakatu zabezpiecza go całkowicie przed zmianą kolorów pod wpływem działania promieni słonecznych. Jednak kiedy choć trochę uruchomi się wyobraźnię, ten sam lakier nałożony wybiórczo, na elementy, które chcemy wyróżnić na stronie folderu, okładce, czy zaproszeniu - stworzy interesującą opozycję powierzchni matowej kredy i błysku lakieru. Można pokryć lakierem jednokolorową powierzchnię tworząc na niej połyskujący elegancki deseń z delikatną fakturą - regularna krateczka, fantazyjne kwiaty, paseczki, czy efektownie połyskujące litery - wybór jest bardzo szeroki.

Lakiery, w których nakładaniu się specjalizujemy to:


  • Lakiery UV – nakłada się je na podłoże drukowe, a następnie utwardza lampami UV, dzięki temu druki te są znacznie bardziej trwałe. Po zastosowaniu tego lakieru druk od razu nadaje się do dalszej obróbki co znacznie skraca proces realizacji danego zlecenia. W porównaniu do lakierów dyspersyjnych można uzyskać bardziej błyszczącą powierzchnię przy użyciu mniejszej ilości lakieru.
  • Lakiery dyspersyjne – tak jak w przypadku lakierów UV, druk po wyjściu z maszyny nadaje się do dalszej obróbki, dodatkowo jest zabezpieczony, przez co produkt będzie trwalszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne.
  • Lakiery zdrapkowe – zawierają one specjalne składniki, dzięki którym łatwo się zdrapują. Najczęściej druki z tym lakierem są wykorzystywane do popularnych gier, czy akcji promocyjnych.
  • Lakiery zapachowe – zamknięty w mikroskopijnych kapsułkach, uwalniający się przy potarciu druku zapach róży, świeżych truskawek czy nowego samochodu z pewnością wzbogaci odbiór każdego materiału drukowanego. Dysponujemy szeroką gamą gotowych zapachów - nie tylko kwiatowych! Technika nanoszenia pachnącego druku pozwala nam także na przekazanie końcowemu odbiorcy np. próbek zapachu konkretnych perfum czy wód toaletowych wskazanych przez naszego Klienta.
  • Lakiery brokatowe - Połyskujące drobinki brokatu w niezwykły sposób podkreślają specjalne walory materii. Szczególnie efektownie prezentują się foldery, katalogi czy inserty z branży kosmetycznej, która bardzo ceni sobie możliwość pokazania prawdziwie perłowego połysku swoich produktów. Proponujemy kilkanaście różnych kolorów i rodzajów brokatów o różnej granulacji.
  • Farbki do twarzy - Sportowi kibice doskonale znają obyczaj malowania twarzy w narodowe czy klubowe barwy. Malowanie twarzy i ciała jest też jedną z odwiecznych karnawałowych tradycji, a w wielu turystycznych miejscowościach malowanie dziecięcych twarzy to jedna z atrakcji, której trudno się czasem oprzeć nawet dorosłym... Proponujemy znakomitej jakości farby do ciała na blistrach oraz na transferowych materiałach, z gotowymi już do użycia barwami narodowymi, klubowymi albo innymi dowolnym wzorami, zaprojektowanymi na indywidualne życzenie.

Pozostałe efekty, w których się specjalizujemy


Foliowanie
Foliowanie to rodzaj poligraficznego laminowania. Polega na pokryciu powierzchni druku folią z tworzyw sztucznych. Przez foliowanie uzyskuje się dodatkowe walory estetyczne, druk zostaje też usztywniony i zabezpieczony przed działaniem mechanicznym, chemicznym, promieniowaniem UV, czy wilgocią. Dzięki takiemu uszlachetnieniu zyskują również kolory publikacji, zostanie podbite ich nasycenie. W naszej drukarni możemy Państwu zaproponować folię matową (mat), błyszczącą (błysk) lub satynową (soft-touch). Foliowanie można również łączyć z innymi technikami uszlachetniającymi druk, np. z lakierowaniem UV.

Hot-stamping
Inaczej termodruk, srebrzenie, złocenie lub hot-print. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa ciepło i folia hot-stampingowa. Każdy element, który będzie wtłaczany na podłoże drukowe ma tworzoną specjalną matrycę wypukłą, która jest wykonana z materiału, który przewodzi ciepło. Matryca po zetknięciu z folią przy użyciu odpowiedniej temperatury jest przyciskana do zadrukowanego arkusza i przy pomocy rozgrzanego kleju pozostawia warstwę aluminium w odpowiednim miejscu. Najczęściej wykonywane matryce przedstawiają rozmaite napisy, kształty lub ornamenty. Hot-stamping stosuje się przy produkcji opakowań leków, produktów Premium, okładek książek, elementów holograficznych i zaproszeń. Jednak zastosowań jest wiele więcej, produkujemy również katalogi, wizytówki, etykiety, kupony, itp.

Tłoczenie
Tłoczenie to rodzaj uszlachetnienia druku. Proces tworzenia w materiale tłoczonym (papier) trójwymiarowego wzoru przez ściśnięcie matrycą/patrycą, zazwyczaj w celu uwypuklenia, nadrukowanego wzoru, dzięki temu tłoczony materiał po ustąpieniu tłoka w mniejszym stopniu zmienia ustalony kształt. Coraz bardziej wymagający rynek prowokuje do szukania nowych rozwiązań, stosowania bardziej złożonych efektów niż sam druk. Jednym z nich jest tłoczenie, które nadaje zwykle płaskiemu kawałkowi papieru ciekawą fakturę. Może ona imitować naturę albo stanowić wyjątkowo elegancki detal na wolnym od zadruku polu. Tłoczenie znakomicie podkreśli drukowany ornament, a umiejętnie zaprojektowane nada każdej pracy szczególnego, trudnego do zapomnienia wyrazu. W przypadku pytań lub niejasności związanych z odpowiednim przygotowaniem pliku do druku prosimy przejść do zakładki „STREFA KLIENTA” lub bezpośrednio skontaktować się z nami przez adres biuro@pawdruk.pl lub formularz kontaktowy dostępny w zakładce „KONTAKT”.